fbpx

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  cpatenta acum 1 lună, 2 săptămâni.

  • Autor
    Mesaje
  • #24995
     cpatenta 
    Participant

    Buna ziua,

    O PFA activitate medicala care nu are cabinet medical propriu colaboreaza cu diverse clinici.
    Pentru buna desfasurare a actului medical PFA achizitioneaza cateva echipamente medicale pe care le foloseste in cabinetele clinicilor respective.
    Intra aceste echipamente la prevederile art. 28 alin (20) din Codul Fiscal privind deducerea integrala?

    Multumesc

  • #25155
     Constantin Cozma 
    Keymaster

    Buna ziua! In opinia mea nu se incadreaza pentru ca nu are cabinet medical (….precum și înființării și funcționării cabinetelor medicale). Daca sunt echipamente mobile (ce pot fi transportate la clienti de catre PFA) amortizarea lor este deductibila. Un echipament fix ar putea fi deductibil cf art.28 aliniat 20, daca PFA/PFI si-ar deschide un punct de lucru si ar autoriza actitivtati medicale la acel punct.

  • #25163
     cpatenta 
    Participant

    Intreband in stanga si dreapta am acum un numar egal de pareri pro si contra deducerii integrale :)

    Echipamentele nu sunt chiar mobile, ele raman permanent in cabinet pe durata derularii contractului de prestari servicii dintre PFI si cabinet. Au fost incheiate procese verbale de custodie in acest sens.

    Este foarte tentanta deducerea integrala, amortizarea ar trebui facuta pe o perioada de 8 ani, perioada total nerealista. Insa datorita ambiguitatii legii imi dau seama ca este o decizie riscanta.

    Multumesc pentru raspuns!

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2012-2019 Ghid PFA - Informatii fiscale si contabile pentru Persoane Fizice si Activitati Independente.

PF - PFI - PFA - II - IF - Profesii Liberale

Conecteaza-te cu email-ul si parola ta!

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Creeaza un cont