fbpx

Acest subiect conține 10 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Radu Iuliana acum 2 luni, 2 săptămâni.

• Autor
     ioanaledac 
    Participant

Bună ziua,
    Am citit urmăoarele în ghidul dvs.
    ”SECȚIUNEA I.3 Date privind contribuția de asigurări sociale (CAS) și contribuția de asigurări sociale de sănătate(CASS) datorate pentru anul 2018:
    Pentru CAS si CASS, aceasta sectiune se completeaza doar daca contribuabilul a estimat pentru anul anterior un venit net sub 12 salarii si au realizat peste plafonul de 12 salarii in 2018.”
    Deci dacă am estimat peste plafon și am făcut peste plafon nu este nevoie să o completez, nu?
    Oricum am plătit CAS-ul și CASS-ul integral de anul trecut.

alexandruklein 
    Participant

Si eu sunt exact in situatia de mai sus.
    In declaratia unica aferenta anului 2018 am declarat si am platit anticipat (inainte de 15 decembrie 2018) contributii la CAS si CASS la nivelul salariului minum pe economie.
    Venitul realizat in 2018 depaseste minimul de economie asa cum a fost si declarat.
    In declaratia pentru 2019 mai trebuie sa completez datele referitoare la CAS si CASS pentru anul 2018 ?

ioanaledac 
    Participant

@alexandruklein: Am găsit azi după îndelungi căutari ghidul ANAF (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/anexa1198_2_10012019.pdf) și am înțeles exact ce spune http://www.gestiunepfa.ro. Anume că se completeaza doar daca contribuabilul a estimat pentru anul anterior un venit net sub 12 salarii si au realizat peste plafonul de 12 salarii in 2018. Deci eu am depus-o liniștită fără să completez secțiunea I.3

Constantin Cozma 
    Keymaster

Buna ziua! Scrie clar in ordinul 49 din 18 Ianuarie 2019. Sunt 6 scenarii care rezulta din raportarea venitului realizat la venitul estimat. Unul dintre ele este cel de mai sus.

oiosif 
    Participant

Si eu sunt exact in situatia de mai sus.
    In declaratia unica aferenta anului 2018 am declarat si am platit anticipat (inainte de 15 decembrie 2018 – redus cu 5%) contributii la CAS si CASS la nivelul salariului minim pe economie.
    Venitul realizat in 2018 depaseste minimul de economie asa cum a fost si declarat.
    Daca nu mai completez si in declaratia pentru 2019 CAS si CASS pentru anul 2018, ce se intampla cu bonificatia de 5% pentru depunerea online a declaratiei pe 2018 pana la data de 31.07.2018?
    Aceasta bonificatie nu se aplica in declaratia pentru 2019 daca nu inscrii CAS si CASS pentru anul 2018.

asflorian 
    Participant

Domnilor e o problema aici!
    Desi sustineti ca Sectiunea I.3 (cu subsectiunile ei I.3.1 si I.3.2) nu ar trebui completata daca am estimat peste plafon și am făcut peste plafon, modul de lucru al Declaratiei va contrazice (si contrazice si ghidul ANAF-ului atunci),deoarece prin completarea lor primim bonificatia de 5% ptr.,conditiile cumulative, depunere On-line a DU pana la 31.07.2018 si plata integrala pana la 15.03.2019.
    Daca nu se completeaza aceste sectiuni atunci la punctul C.”Date informative privind efectuarea platilor”,punctul I. “Date informative privind stabilirea sumei de plata reprezentand impozitul pe venitul realizat si contributiile sociale datorate pentru anul 2018” nu se mai pot evidentia platile anticipate la CAS si CASS pe care le-am facut inainte de 15.12.2018, bonificatiile primite atunci si automat bonificatia pe care o primim acum pentru plata integrala a CAS si CASS pana la 15.03.2019.
    Eu le-am completat pe toate si am obtinut foarte frumos exact suma pe care o mai am de platit la Impozit pe venit pe 2018 cu cele 2 bonificatii de 5 %, cat si sumele platite in plus la CAS si CASS (din nou spun ca urmare a aplicarii celor 2 bonificatii).
    Deci repet,formularul la punctul C. imi stabileste exact cat mai am de plata la impozitul pe venit si cat am de recuperat de la ANAF la CAS si CASS platit in plus anul trecut (datorita bonificatiei retroactive din acest an).
    Nu uitati ca DU este de autoimpunere , deci daca nu stabilesti prin acest formular ce mai ai de plata sau recuperat ANAF-ul nu iti mai restituie nimic din ce ai achitat in plus.
    Si pana la urma DU din 2018 ptr.2018 a fost estimativa si aceasta este cea finala ptr.2018, deci completand sectiunea I.3. “bati in cuie” activitatea din 2018.

Constantin Cozma 
    Keymaster

Daca s-a declarat deja CAS si CASS si s-a stabilit bonificatia de plata anticipata de ce sa mai completezi inca o data in definitivare!? Bonificatia pentru depunere online o calculeaza ANAF cf OUG 114/2018. O sa apara in sistemul anaf, obligatia de a plati cas si cass pentru 2018, de doua ori. Iar sumarul se refera la obligatiile stabilite prin declaratia curenta “1.Suma stabilită prin declarația curentă” nu la cea din 2018, cu venitul estimat.

Denisa Florin 
    Participant

Pai s-a declarat deja si un impozit estimat si s-a platit pe acel impozit estimat. Daca aplicam aceeasi masura la impozit ca la CAS/CASS ar trebui ca la impozit sa trecem doar diferenta intre estimat si realizat, nu? Ca daca trec impozitul intreg realizat acum sa nu se incurce programul it si sa ma taxeze de 2 ori.

Si la impozit s-a declarat deja si s-a stabilit deja bonificatia din declaratia unica 2018.

Si a existat posibilitatea sa rectifici estimatul pana la valoarea realizata, nu? Si daca estimatul e exact realizatul inseamna ca aia e, pe logica “daca e deja declarat si stabilit”. Si daca nu trec ceva la realizat inseamna ca confirm estimatul anterior…

Asta e problema cu logica si IT-ul si juridicul. Tre sa fie coerenta si sa se aplice la fel.

Radu Iuliana 
    Participant

De ce nu am primit mesaj pe e-mail de la dumneavoastra? Declaratia Unica este schimbata din nou cu data de 01.04.2019?
    Asa sa spus la inceput pana sa platesc pachetul, ca ne anuntati imediat, orice informatie aparuta noua va veni pe e-mail.
    Pe site-ul ANAF a fost actualizat PDF-ul inteligent pentru generare Declaratie unica – privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice valabil pentru anul 2019. Acest PDF inteligent a fost actualizat in data de 01.04.2019. Versiune: A2.0.9/01.04.2019 – modificarea unor texte pentru aplicarea OUG 15/2019 pentru prorogarea termenului de depunere (31 iulie)

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua. Nu e o modificare importanta ca sa trimitem un email. Nu sunt modificari de structura in declaratie. Linkurile din site va conduc intotdeauna catre ultima versiune a declaratiei.

Radu Iuliana 
    Participant

Multumesc!

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

©2012-2019 Ghid PFA - Informatii fiscale si contabile pentru Persoane Fizice si Activitati Independente.

PF - PFI - PFA - II - IF - Profesii Liberale

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account